Fahri TANRIKULU
Fahri TANRIKULU

 YENİ SEZONDA FINDIĞIMIZ !!!
30 Temmuz 2008 Çarşamba / 17:37:07

Her yıl bu günlerde aynı sıkıntılı bekleyiş yaşanıyor..Her yıl sorulan sorular hep aynı..
TMO fındık alacak mı? Fiskobirlik ne yapacak? Fiyat ne olacak? T.M.O. fiyat verecek mi? Serbest piyasada fiyat ne olacak? Hükümet ne zaman açıklama yapacak?

Şu anda bölgede doğrudan yada dolaylı olarak Fındıktan etkilenecek 5 milyon kişi bu soruların cevabını arıyor. Bizler bölgemizde bu soruların cevabını beklerken Ankara’ da yoğun bir fındık politikasını etkileme ve yönlendirme faaliyetlerinin yaşandığını da bilmekteyiz. Bu Faaliyetlerden en önemlisi Ulusal Fındık Konseyinin yaptığı çalışmalardır.

U.F.K. ‘ nın 2008 ürünü fındıkla ilgili Hükümete sunduğu öneri açıkçası bizleri çok rahatsız etmiştir.U.F.K. ‘ nın yaptığı öneride özetle T.M.O. ‘ nun avans usulüyle fındık alması öngörülmektedir..Bu öneriye göre üretici fındığını makbuz karşılığı T.M.O. ‘ ya teslim edecek karşılığında 1.standart bölge(Ordu,Giresun,Trabzon)için kiloda 2.00 YTL ve 2.standart bölge için kiloda 1.50 YTL avans alacaktır..Bu avans miktarlarının üzerinde üreticiye başka bir ödeme yapılıp yapılmayacağı belli değildir. Hükümetin herhangi bir şekilde fiyat açıklaması yapmaması istenmektedir. Fındık fiyatı serbest piyasa şartlarında oluşsun istenmektedir. U.F.K. tarafından yapılan öneride ilave olarak 20 Ykr. genel destek pirimi önerilmiştir. Yani toplamda üreticinin eline geçecek miktar kiloda 2,20 ve 1,70 YTL olacaktır.

Yukarda kısaca özetlemeye çalıştığımız öneri kabul edilebilir değildir. Ulusal Fındık Konseyi yaptığı bu önerinin içinde fındığın maliyetini ortalama olarak kiloda 2.00 YTL olarak kabul etmiştir. U.F.K. bu maliyet rakamıyla kendi içinde bile çelişkiye düşmektedir. Çünkü aynı konseyin kendi danışma kurulu bile fındık maliyetini kiloda ortalama 3.50 YTL olarak tespit etmiştir. Yine aynı rapor içinde fındığın ihraç fiyatı 440–520 Dolar olarak alınmıştır. Bu ihraç fiyatının anlamı şudur: kabuklu fındık olarak kilosu 2.20-2.60 dolar karşılığı yaklaşık 2.64-3.12 YTL ‘ dir. Zaten Eylül ve Ekim ayları için 500–550 Dolar aralığında Avrupa’ya alivre satışlar yapıldığını biliyoruz. Bu rakamları iyice okuyup anladığımızda ortaya çıkan sonuç şudur. Henüz dalında olan ve yakında toplamaya başlayacak olduğumuz fındığımız, büyük çapta fındık ihracatı yapan alivreciler tarafından 3.00–3.30 YTL arasında fiyatlarla Avrupa’ya satılmıştır. Şimdi onların yapması gereken ne yapıp ederek fındığın fiyatını 3.00 YTL ‘ nin altında tutmaktır. Bunun içinde öncelikle yapılması gereken Devleti fındıkta devre dışı bırakmaktır. U.F.K. ne yazık ki bu yanlış hesapların aracısı konumuna düşmüştür.

Ulusal Fındık Konseyinin Hükümete sunmuş olduğu bu önerinin kabul göreceğine ihtimal vermiyoruz. Bırakın başında ‘Ulusal’ ibaresi olan bir kuruluşu, Hamburg Fındık Borsası bile bu kadar mesnetsiz ve Ülke ve Bölge gerçeklerinden bu kadar uzak bir rapor hazırlayamazdı. Fındık herhangi bir tarımsal ürün değildir.Yıllık 2 milyar Dolar net döviz girdisi sağlayabilen bir üründür.Özellikle 1.standart bölgenin(Ordu,Giresun,Trabzon) tek geçim kaynağıdır. Bugün sorun olarak karşımıza çıkan arz fazlasının sorumlusu bizler değiliz. 1983 yılında fındık dikim alanlarının sınırlandırılması ile ilgili kanunu çıkartan ama 25 yıldır bu kanunu uygulamayan irade sorumludur. Öyleyse kimse şimdi bize arz fazlasının bedelini ödetmeye kalkmasın.

Devlette devamlılık esastır. Bugün önümüze sürülen arz fazlasının sorumlusu 1983 yılında çıkartılan 2844 Sayılı Kanunu uygulamayan Hükümetler ve Tarım Bakanlarıdır.

Bizim bölgemizde üretim fazlası diye bir şey yok. Yılda üç ürün alınabilecek ovalara fındık dikilmesine göz yuman Devlet, bugün sorun olarak karşımıza çıkan arz fazlası sorununu çözmek zorundadır.

Fahri TANRIKULU
Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı

Yazı Arşivi:
ODAMIZIN STRATEJİK PLANI HAZIR (Tayfun KARATAŞ)
RAMAZAN AYINIZ HAYIRLI OLSUN (Tayfun KARATAŞ)
TEŞVİK DEVAM EDECEK !! (Tayfun KARATAŞ)
“Sorumluluk Yüksek Rekolte Açıklayanlarındır” (Tayfun KARATAŞ)
YENİ TTK ' DA 6 BÜYÜK SIKINTI (Tayfun KARATAŞ)
HERKES BİR YERE BORÇLU (Fahri TANRIKULU)
TORBA YASA ÜZERİNE (Tayfun KARATAŞ)
LİMAN PROJESİNE SAHİP ÇIKILMALI (Fahri TANRIKULU)
KADIN GİRİŞİMCİLER DESTEKLENMELİDİR (Tayfun KARATAŞ)
KKTC TİCARİ İŞ GEZİSİ (Tayfun KARATAŞ)
ŞENLİĞİN ADI DOĞRU KONULMALI (Fahri TANRIKULU)
YENİ HİZMET BİNAMIZA BAŞLAYACAĞIZ (Tayfun KARATAŞ)
ÜNYE - FATSA EL ELE !! (Tayfun KARATAŞ)
EKONOMİYE ODAKLANMALI !!! (Tayfun KARATAŞ)
KRİZ EKONOMİYİ ALT ÜST ETMİŞTİR (Fahri TANRIKULU)
OLMASI GEREKEN YAPILDI (Tayfun KARATAŞ)
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN (Tayfun KARATAŞ)
TEŞEKKÜRLER FATSA (Tayfun KARATAŞ)
KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN (Tayfun KARATAŞ)
BAŞARILI BİR GİRİŞİMCİ KADININ HİKAYESİ SEMİNERİ (Tayfun KARATAŞ)
KÜRESEL KRİZ (Tayfun KARATAŞ)
İYİ BAYRAMLAR ... ! (Tayfun KARATAŞ)
YENİ TEŞVİK SİSTEMİ GÜZEL AMA !!! (Tayfun KARATAŞ)
1. KORGAN VERGİ ÖDÜL TÖRENİ (Tayfun KARATAŞ)
FATSA’NIN EKMEĞİNE SAHİP ÇIKALIM (Tayfun KARATAŞ)
FATSA FINDIK RAPORU (Tayfun KARATAŞ)
Fındık fiyatı ne olacak ? T.M.O. fındık alacak mı ? (Fahri TANRIKULU)
1.KUMRU VERGİ ÖDÜL TÖRENİ (Tayfun KARATAŞ)
Yeni Bir Dört Yıl Sizlerle (Tayfun KARATAŞ)
Ekonomik Sıkıntı ve Bankalar (Fahri TANRIKULU)
FINDIK FİYATLARI VE BEKLENTİLER (Fahri TANRIKULU)
YENİ SEZONDA FINDIĞIMIZ !!! (Fahri TANRIKULU)
2008 KAYIP YIL !!! (Fahri TANRIKULU)
FATSA - AYBASTI YOLUNA AİT TALEBİMİZ. (Fahri TANRIKULU)
Fatsa TSO plaket töreni konuşma metni (Fahri TANRIKULU)
Kurultay sonuçlarına sahip çıkalım (Fahri TANRIKULU)
Fatsa ve Fakülte (Fahri TANRIKULU)
Bir 4 yıl daha sizlerle (Fahri TANRIKULU)
İstihdamın Sürükleyicisi KOBİ'lerdir (Fahri TANRIKULU)
Kurultay Açılış Konuşması (Fahri TANRIKULU)

T.O.B.B Fatsa Belediyesi 19 Mayıs Üniversitesi Ordu Üniversitesi Türkiye
TurkceEN