Fahri TANRIKULU
Fahri TANRIKULU

 Fındık fiyatı ne olacak ? T.M.O. fındık alacak mı ?
4 Haziran 2009 Perşsembe / 9:37:01

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası(FATSO) Meclis başkanı Fahri Tanrıkulu, üreticinin fındıkta her yıl sıkıntılı bekleyiş içinde olduğunu hatırlatarak, “ TMO fındık alacak mı? Fiskobirlik ne yapacak? Fiyat ne olacak? TMO fiyat verecek mi? Serbest piyasada fiyat ne olacak? Hükümet ne zaman açıklama yapacak? Şu anda bölgede doğrudan yada dolaylı olarak fındıktan etkilenecek 5 milyon kişi bu soruların cevabını arıyor. Bizler bölgemizde bu soruların cevabını beklerken Ankara’da yoğun bir fındık politikasını etkileme ve yönlendirme faaliyetlerinin yaşandığını da bilmekteyiz. Bu faaliyetlerden en önemlisi Ulusal Fındık Konseyi(UFK)’nin yaptığı çalışmalardır. Ancak Ulusal Fındık Konseyi geçen yıl fındık da başarısız oldu, yeni kurulduğu için olabilir ancak bu yıl Ankara’ya tabloyu iyi yansıtmalıdır.” dedi.

Tanrıkulu, fındık gündemine ilişkin şunları söyledi:

“Ulusal Fındık Konseyi(UFK)’nin 2008 ürünü fındıkla ilgili Hükümete sunduğu öneri açıkçası geçen yıl bizleri çok rahatsız etmiştir. UFK’nın yaptığı öneride özetle TMO’nun avans usulüyle fındık alması öngörülmektedir. Bu öneriye göre üretici fındığını makbuz karşılığı TMO’ya teslim edecek, karşılığında 1. standart bölge (Ordu, Giresun, Trabzon) için kiloda 2.00 YTL ve 2. standart bölge için kiloda 1.50 YTL avans alacaktır. Bu avans miktarlarının üzerinde üreticiye başka bir ödeme yapılıp yapılmayacağı belli değildir. Hükümetin herhangi bir şekilde fiyat açıklaması yapmaması istenmektedir. Fındık fiyatı serbest piyasa şartlarında oluşsun istenmektedir. UFK tarafından yapılan öneride ilave olarak 20 Ykr. genel destek pirimi önerilmiştir. Yani toplamda üreticinin eline geçecek miktar kiloda 2,20 ve 1,70 YTL olacaktır.

Fındık dalında 3.00 TL’ye satılmıştır

Yukarda kısaca özetlemeye çalıştığımız öneri kabul edilebilir, değildir. Ulusal Fındık Konseyi yaptığı bu önerinin içinde fındığın maliyetini ortalama olarak kiloda 2.00 YTL olarak kabul etmiştir. UFK bu maliyet rakamıyla kendi içinde bile çelişkiye düşmektedir. Çünkü aynı konseyin kendi danışma kurulu bile fındık maliyetini kiloda ortalama 3.50 YTL olarak tespit etmiştir. Yine aynı rapor içinde fındığın ihraç fiyatı 440–520 dolar olarak alınmıştır. Bu ihraç fiyatının anlamı şudur: kabuklu fındık olarak kilosu 2.20-2.60 dolar karşılığı yaklaşık 2.64-3.12 YTL’dir. Zaten Eylül ve Ekim ayları için 500–550 dolar aralığında Avrupa’ya alivre satışlar yapıldığını biliyoruz. Bu rakamları iyice okuyup anladığımızda ortaya çıkan sonuç şudur. Henüz dalında olan ve yakında toplamaya başlayacak olduğumuz fındığımız, büyük çapta fındık ihracatı yapan alivreciler tarafından 3.00–3.30 YTL arasında fiyatlarla Avrupa’ya satılmıştır. Şimdi onların yapması gereken ne yapıp ederek fındığın fiyatını 3.00 YTL’nin altında tutmaktır. Bunun içinde öncelikle yapılması gereken Devleti fındıkta devre dışı bırakmaktır. UFK ne yazık ki bu yanlış hesapların aracısı konumuna düşmüştür.
Arz fazlasının bedelini bize ödetmesinler

Ulusal Fındık Konseyinin Hükümete sunmuş olduğu bu önerinin kabul göreceğine ihtimal vermemiştik. Bırakın başında ‘Ulusal’ ibaresi olan bir kuruluşu, Hamburg Fındık Borsası bile bu kadar mesnetsiz ve Ülke ve Bölge gerçeklerinden bu kadar uzak bir rapor hazırlayamazdı. Fındık herhangi bir tarımsal ürün değildir. Yıllık 2 milyar dolar net döviz girdisi sağlayabilen bir üründür. Özellikle 1. standart bölgenin (Ordu, Giresun, Trabzon) tek geçim kaynağıdır. Bugün sorun olarak karşımıza çıkan arz fazlasının sorumlusu bizler değiliz. 1983 yılında fındık dikim alanlarının sınırlandırılması ile ilgili kanunu çıkartan ama 25 yıldır bu kanunu uygulamayan irade sorumludur. Öyleyse kimse şimdi bize arz fazlasının bedelini ödetmeye kalkmasın.
Vali Kaban’ın Fındık Raporunu destekliyoruz
Bizim bölgemizde üretim fazlası diye bir şey yok. Yılda üç ürün alınabilecek ovalara fındık dikilmesine göz yuman Devlet, bugün sorun olarak karşımıza çıkan arz fazlası sorununu çözmek zorundadır. Yıllarca fındık siyasiler tarafından suiistimal edildi ve siyaset malzemesi yapıldı. 1983 yılında yasa çıkarıldığında gereken adımlar atılmış olsaydı tam 26 yıl geçmiş bugün arz fazlası sorun yaşanmayacaktır. Sayın Ordu Valimiz Ali Kaban, fındık konusunda önemli çalışmalar yapmıştır takdir ediyor ve destekliyoruz. Fındığın para etmediği Ordu-Giresun ve ilçelerinin ayakta durma şansı olmaz. Bu neden fındık da istikrarı ve sitemi ortaya koyan Ordu Valimiz Ali Kaban’ın Fındık Raporunu destekliyoruz. 2009 fındık sezonunun fındık da istikrarın başladığı bir yıl olmasını diliyoruz.

Zor günümüzde iş dünyasının yanında

olmayan bankaları tespit ediyoruz

Son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntılar ve ticaretteki daralma hepimizi tedirgin etmektedir. Bir taraftan dünyada yaşanan küresel krizin Türkiye’ye yansımaları bizi olumsuz etkilerken bir taraftan da bölgemize has sıkıntılar üst üste gelmiştir. Bildiğiniz gibi son 2-3 aydır bölgemizde fındıktan dolayı zaten bir ekonomik daralma yaşıyorduk. Birde şimdi bunun üzerine gelen genel ekonomik sıkıntılar hepimizde ‘acaba ne olacak?’endişelerini gündeme getirmiştir. Piyasalarda nakit sıkıntısı hat safhaya ulaşmıştır. Esnaflarımız ve iş adamlarımız çeklerini, senetlerini ödemekte zorlanmaktadırlar. Böyle durumlarda bankacılık sektörünün tutum ve davranışları her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Bizler işadamları olarak daha önceki yıllarda da benzer sıkıntılı dönemlerden geçtik. Elbette bugünlerde geçecektir. Ancak bu noktada bölgemizde faaliyet gösteren bankaların dikkatini çekmek istiyorum. Bazı bankaların daha önce rahatlıkla kredi verdikleri iş adamlarımıza kredileri yenilemekte veya yeni kredi vermekte nazlı davrandıkları, vadeler ve faiz konusunda fırsatçılık yaptıkları şeklinde duyumlar almaktayız. Biz Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası olarak bölgemizde faaliyet gösteren bankaları dikkatle izliyoruz. Hangi bankaların iş adamlarımıza karşı bu dönemde ne tür uygulamalar içinde olduklarını takip ediyoruz. Bankacılık demek güneşli havada şemsiye tutup, yağmur yağdığında şemsiyeyi geri almak olmamalıdır. Yağmurlu havada şemsiyeyi geri alanlarla almayanları tespit edeceğiz ve zamanı geldiğinde yani tekrar güneşli günler geldiğinde bizlerde o bankalarla olan ilişkilerimizi ona göre değerlendireceğiz. Ortada bir sıkıntı varsa bu sıkıntıyı reel sektör ve finans sektörü olarak birlikte aşmalıyız. Bugün fırsatçılık yapanlar yarın bizleri yanlarında bulamayacaklardır. Bankalardan beklentimiz zor günlerde iş dünyasına şemsiye görevi yapması, yoksa güneşli havada herkes herkesin yanında. Bu sınavı olumlu geçenlerle çalışcağız.”

Fahri TANRIKULU
Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı

Yazı Arşivi:
ODAMIZIN STRATEJİK PLANI HAZIR (Tayfun KARATAŞ)
RAMAZAN AYINIZ HAYIRLI OLSUN (Tayfun KARATAŞ)
TEŞVİK DEVAM EDECEK !! (Tayfun KARATAŞ)
“Sorumluluk Yüksek Rekolte Açıklayanlarındır” (Tayfun KARATAŞ)
YENİ TTK ' DA 6 BÜYÜK SIKINTI (Tayfun KARATAŞ)
HERKES BİR YERE BORÇLU (Fahri TANRIKULU)
TORBA YASA ÜZERİNE (Tayfun KARATAŞ)
LİMAN PROJESİNE SAHİP ÇIKILMALI (Fahri TANRIKULU)
KADIN GİRİŞİMCİLER DESTEKLENMELİDİR (Tayfun KARATAŞ)
KKTC TİCARİ İŞ GEZİSİ (Tayfun KARATAŞ)
ŞENLİĞİN ADI DOĞRU KONULMALI (Fahri TANRIKULU)
YENİ HİZMET BİNAMIZA BAŞLAYACAĞIZ (Tayfun KARATAŞ)
ÜNYE - FATSA EL ELE !! (Tayfun KARATAŞ)
EKONOMİYE ODAKLANMALI !!! (Tayfun KARATAŞ)
KRİZ EKONOMİYİ ALT ÜST ETMİŞTİR (Fahri TANRIKULU)
OLMASI GEREKEN YAPILDI (Tayfun KARATAŞ)
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN (Tayfun KARATAŞ)
TEŞEKKÜRLER FATSA (Tayfun KARATAŞ)
KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN (Tayfun KARATAŞ)
BAŞARILI BİR GİRİŞİMCİ KADININ HİKAYESİ SEMİNERİ (Tayfun KARATAŞ)
KÜRESEL KRİZ (Tayfun KARATAŞ)
İYİ BAYRAMLAR ... ! (Tayfun KARATAŞ)
YENİ TEŞVİK SİSTEMİ GÜZEL AMA !!! (Tayfun KARATAŞ)
1. KORGAN VERGİ ÖDÜL TÖRENİ (Tayfun KARATAŞ)
FATSA’NIN EKMEĞİNE SAHİP ÇIKALIM (Tayfun KARATAŞ)
FATSA FINDIK RAPORU (Tayfun KARATAŞ)
Fındık fiyatı ne olacak ? T.M.O. fındık alacak mı ? (Fahri TANRIKULU)
1.KUMRU VERGİ ÖDÜL TÖRENİ (Tayfun KARATAŞ)
Yeni Bir Dört Yıl Sizlerle (Tayfun KARATAŞ)
Ekonomik Sıkıntı ve Bankalar (Fahri TANRIKULU)
FINDIK FİYATLARI VE BEKLENTİLER (Fahri TANRIKULU)
YENİ SEZONDA FINDIĞIMIZ !!! (Fahri TANRIKULU)
2008 KAYIP YIL !!! (Fahri TANRIKULU)
FATSA - AYBASTI YOLUNA AİT TALEBİMİZ. (Fahri TANRIKULU)
Fatsa TSO plaket töreni konuşma metni (Fahri TANRIKULU)
Kurultay sonuçlarına sahip çıkalım (Fahri TANRIKULU)
Fatsa ve Fakülte (Fahri TANRIKULU)
Bir 4 yıl daha sizlerle (Fahri TANRIKULU)
İstihdamın Sürükleyicisi KOBİ'lerdir (Fahri TANRIKULU)
Kurultay Açılış Konuşması (Fahri TANRIKULU)

T.O.B.B Fatsa Belediyesi 19 Mayıs Üniversitesi Ordu Üniversitesi Türkiye
TurkceEN