Fahri TANRIKULU
Fahri TANRIKULU

 LİMAN PROJESİNE SAHİP ÇIKILMALI
26 Şubat 2011 Cumartesi / 11:25:36

Bölge milletvekillerinin Fatsa Büyük Liman Projesi’ne sıcak bakmadıkları gibi bir algının yanlış olduğunu söyleyen Fahri Tanrıkulu, milletvekillerinin “Evet biz bu projeyi yapacağız” demelerinin kolay olmadığını ifade etti. Tanrıkulu, “Çünkü bu proje Fatsa’yı, bölgeyi aşan bir projedir” dedi. Samsun ve Trabzon’un kalkınmasını örnek gösteren Tanrıkulu, “Bu proje yapıldığında Fatsa’nın Samsun ve Trabzon’la rekabet edebilecek bir konuma gelebileceğini söyledi.
Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası (FATSO) Meclis Başkanı Fahri Tanrıkulu, FATSO Başkanı Tayfun Karataş’ın yeniden gündeme getirmeye çalıştığı Fatsa Büyük Liman Projesi’yle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Projeye halkın, ilçe başkanlığı düzeyindeki siyasetçilerin ve hatta bölge milletvekillerinin sahip çıkması gerektiğini söyleyen Tanrıkulu, “Bu da yetmez. Ulaştırma Bakanı’na, hatta Başbakan’a proje anlatılmalı” dedi.
FATSO Meclis Başkanı Fahri Tanrıkulu, konuyla ilgili gazetecilerin sorusu üzerine şunları söyledi:
1993 YILININ PROJESİYDİ…
“Büyük Fatsa Liman Projesi 1993 yılında üzerinde çalışılmış bir projeydi. O dönemin Ticaret Odası, dönemin yerel siyasetçileri ve dönemin Valisi tarafından Kireç Burnu dediğimiz bölgeden adaya kadar doğal bir liman altyapısına sahip olan bölgeye büyük bir liman olup olmayacağı tartışmasını yapmıştık. Bugün elimizde bulunan proje 1993 yılında hazırlanmış bir projedir. O günün şartlarında gerek bölgenin, gerek Türkiye’nin ve dünyanın şartları, bu projenin Fatsa ve bölge için hayal olduğu şeklindeydi.
HAYAL DEĞİL, GEREKLİ…
Ama bugün geldiğimiz noktada gerek Türkiye’nin dünyaya açılması gerek bölgede ekonominin canlanması artık böyle bir projenin hayal olmaktan öte bir gereklilik haline geldiği düşüncesindeyim. Bu projeyi sadece Fatsa’nın projesi olarak düşünmemek lazım. Bölge ile birlikte hatta İç Anadolu’nun, Sivas’ın, Kayseri’nin Tokat’ın, Ordu’nun bir projesi olarak bakmak lazım.
TÜRKİYE’NİN PROJESİ…
Hatta daha da ileri gidelim, Türkiye’nin bir projesi olarak bakmak lazım. Türkiye’nin ihracatı 100 milyar doların üzerine çıkıyorsa, ülke olarak 1 trilyon dolar ticaret hacmine ulaşmayı hedefliyorsak karayolunun dışında artık denizyolu ulaşımının önümüzdeki günlerde çok daha önem kazanacağını bugünden görmemiz gerekiyor.
DESTEK VERİYORUZ…
Dolayısıyla böyle bir projenin önümüzdeki dönem içerisinde kısa ve orta vadede bu bölge için önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı’nın gayretlerini destekliyoruz. Ve bunun Fatsa kamuoyu tarafından da desteklendiğini görmek bizi mutlu ediyor. Bu tür büyük projelere sadece basının ve kamuoyunun desteği yetmez. Özellikle siyasetçilerin de bu konuya destek vermesi lazım. Öyle görüyorum ki siyasetçiler de bu projeye sahip çıkıyorlar, çıkacaklardır da.
SICAK BAKMIYORLAR!
Siyasetçilerin bu konuya ‘sıcak bakmadıkları’ şeklinde algılamamalıyız. Çünkü bu projeyi Türkiye ölçeğinde görmek lazımdır. Bir siyasetçi çıkıp da, gerek ilçe başkanlığı ölçeğinde, gerekse milletvekillerimiz ‘Evet biz bu projeyi yapacağız’ demesi çok kolay bir şey değil. Çünkü o lafın altında kalmak da var. Bu projeyi yukarıya taşımak gerekiyor. Çünkü bu Fatsa’yı, bölgeyi aşan bir projedir.
BAŞBAKAN’A ANLATILMALI…
Mesela Ulaştırma Bakanı’na bunun anlatılması gerekir. Hatta Ulaştırma Bakanı’na anlatılması yetmez, Başbakan’a anlatılması, izah edilmesi gerekir. Siyasetçilerin ‘Biz bu projeyi yapacağız’ demelerini şu aşamada beklemememiz lazım. Böyle dememelerinden dolayı ‘karşı çıkıyorlar’ anlamı çıkarmamamız lazım. Fatsa’da, bölgede yapılacak her projeye bu bölgede siyaset yapan mutlaka sahip çıkar. Bunun aksini düşünmek yanlış olur diye düşünüyorum.
SAMSUN-TRABZON KALKINDI…
Samsun ve Trabzon’un gelişmesine baktığınızda, ne var oralarda. Bir, büyük limanları var. İki, İç ve Doğu Anadolu’ya bağlantı yolları üzerindeler. Üç, üniversiteleri var. Dört, havaalanları var. Bizim de Fatsa için isteklerimiz bunlar. Fatsa’nın İç Anadolu’ya açılması yetmez, duble yollar olması lazım. Büyük Liman Projesi diyoruz. Fakülte-yüksel okullar diyoruz. Organize Sanayi diyoruz. Havaalanı da Ordu’ya yapılıyor. Fatsa, Samsun ve Trabzon ile rekabet edebilir bir bölgede. Fatsa Türkiye’nin en önemli limanlarına sahip olabilecek bir yerde. Mesela Ünye’ye isteseniz de böyle bir projeyi yapamazsınız.”


Fahri TANRIKULU
Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı

Yazı Arşivi:
ODAMIZIN STRATEJİK PLANI HAZIR (Tayfun KARATAŞ)
RAMAZAN AYINIZ HAYIRLI OLSUN (Tayfun KARATAŞ)
TEŞVİK DEVAM EDECEK !! (Tayfun KARATAŞ)
“Sorumluluk Yüksek Rekolte Açıklayanlarındır” (Tayfun KARATAŞ)
YENİ TTK ' DA 6 BÜYÜK SIKINTI (Tayfun KARATAŞ)
HERKES BİR YERE BORÇLU (Fahri TANRIKULU)
TORBA YASA ÜZERİNE (Tayfun KARATAŞ)
LİMAN PROJESİNE SAHİP ÇIKILMALI (Fahri TANRIKULU)
KADIN GİRİŞİMCİLER DESTEKLENMELİDİR (Tayfun KARATAŞ)
KKTC TİCARİ İŞ GEZİSİ (Tayfun KARATAŞ)
ŞENLİĞİN ADI DOĞRU KONULMALI (Fahri TANRIKULU)
YENİ HİZMET BİNAMIZA BAŞLAYACAĞIZ (Tayfun KARATAŞ)
ÜNYE - FATSA EL ELE !! (Tayfun KARATAŞ)
EKONOMİYE ODAKLANMALI !!! (Tayfun KARATAŞ)
KRİZ EKONOMİYİ ALT ÜST ETMİŞTİR (Fahri TANRIKULU)
OLMASI GEREKEN YAPILDI (Tayfun KARATAŞ)
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN (Tayfun KARATAŞ)
TEŞEKKÜRLER FATSA (Tayfun KARATAŞ)
KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN (Tayfun KARATAŞ)
BAŞARILI BİR GİRİŞİMCİ KADININ HİKAYESİ SEMİNERİ (Tayfun KARATAŞ)
KÜRESEL KRİZ (Tayfun KARATAŞ)
İYİ BAYRAMLAR ... ! (Tayfun KARATAŞ)
YENİ TEŞVİK SİSTEMİ GÜZEL AMA !!! (Tayfun KARATAŞ)
1. KORGAN VERGİ ÖDÜL TÖRENİ (Tayfun KARATAŞ)
FATSA’NIN EKMEĞİNE SAHİP ÇIKALIM (Tayfun KARATAŞ)
FATSA FINDIK RAPORU (Tayfun KARATAŞ)
Fındık fiyatı ne olacak ? T.M.O. fındık alacak mı ? (Fahri TANRIKULU)
1.KUMRU VERGİ ÖDÜL TÖRENİ (Tayfun KARATAŞ)
Yeni Bir Dört Yıl Sizlerle (Tayfun KARATAŞ)
Ekonomik Sıkıntı ve Bankalar (Fahri TANRIKULU)
FINDIK FİYATLARI VE BEKLENTİLER (Fahri TANRIKULU)
YENİ SEZONDA FINDIĞIMIZ !!! (Fahri TANRIKULU)
2008 KAYIP YIL !!! (Fahri TANRIKULU)
FATSA - AYBASTI YOLUNA AİT TALEBİMİZ. (Fahri TANRIKULU)
Fatsa TSO plaket töreni konuşma metni (Fahri TANRIKULU)
Kurultay sonuçlarına sahip çıkalım (Fahri TANRIKULU)
Fatsa ve Fakülte (Fahri TANRIKULU)
Bir 4 yıl daha sizlerle (Fahri TANRIKULU)
İstihdamın Sürükleyicisi KOBİ'lerdir (Fahri TANRIKULU)
Kurultay Açılış Konuşması (Fahri TANRIKULU)

T.O.B.B Fatsa Belediyesi 19 Mayıs Üniversitesi Ordu Üniversitesi Türkiye
TurkceEN