Tayfun KARATAŞ
Tayfun KARATAŞ

 TORBA YASA ÜZERİNE
2 Mart 2011 Çarşamba / 17:26:37

Fatsa TSO Başkanı Tayfun KARATAŞ 25.02.2010 tarihli yönetim kurulu toplantısında 'Torba Yasa Tasarısı' hakkında yönetim kurulu üyeleri bilgilendirdi. İlgili yasa tasarısının önemli avantajlar ve ödeme kolaylığı getirdiğini ifade eden Başkan KARATAŞ, “Her ne kadar bu tür af yasalarına karşı değilsek de devlete karşı yükümlülüklerini zamanında getirenlere ödüllendirme sisteminin getirilmesi gerektiğini ifade ediyoruz" dedi.

Gelişmeler hakkında bilgi vermek için söz alan Torba Yasa Tasarı'nda oda üyelerini ilgilendiren düzenlemelere değindi. Devlete olan borçların yapılandırılması konusuna değinen Başkan KARATAŞ "Gecikme faizi ve zammından birim borçlarının ödenmesine kadar birçok kolaylıklar var. Çeşitli taksitlendirme ve hesaplamalarla anapara dışındaki borçlar yapılanıyor.

Önemli avantajlar ve ödeme kolaylığı getiriyor

Torba Yasa Tasarısı’nın işadamları için önemli avantajlar ve ödeme kolaylığı getirdiğinin altını çizen Başkan KARATAŞ , Torba Yasa ile ödeme kolaylığı sağlanan ve biz işadamlarını doğrudan ilgilendiren ana başlıkları şöyle özetlenebilir. Vergiler, vergi cezaları, gümrük vergileri ve idari para cezaları, Sosyal Güvenlik Primleri (SSK, Bağ-Kur) ve idari para cezaları, TEDAŞ’ın elektrik alacakları, OSB’nin elektrik, su, doğalgaz alacakları ile yönetim aidatları alacakları, İl Özel İdareleri’nin çeşitli harç ve katılma payı gibi bazı alacakları, Belediyelerin (Emlak Vergisi, Çevre Temizlik, İlan ve Reklam Vergisi gibi) vergi alacakları, tarifeden doğan ücret ve su alacakları, KOSGEB’in desteklerden kaynaklanan alacakları, ecrimisiller, KKDF, Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) alacakları. 2010 yılı sonu itibariyle yaklaşık 110 milyar liralık alacağın tahsilinin mümkün olacağı Torba Yasa özetle, kesinleşmiş alacakların 36 aya kadar ödeme vadesine bağlanması, ihtilaflı alacakların büyük bir kısmının silinmesi ve 36 aya kadar vade yapılması, kanundan önce başlamış inceleme ve tarhiyat işlemlerine de kanundan yararlanma imkanı, matrah ve vergi artırımı yoluyla 2006-2009 yılları için vergi incelemesinden kurtulma, stok beyanı ve kayıtların düzeltilmesi, kasadaki nakit fazlasına ve ortaklardan alacaklara af gibi kolaylıklar ve fırsatlar getirilmektedir” dedi.

ODA İADATLARININ GECİKME ZAMMINA AF ÇIKIYOR :

Kanun kapsamında Oda aidatlarına da af getirildiğini hatırlatan Başkan KARATAŞ , “Şöyle ki; Oda üyelerinin Oda ve Borsalara olan aidat borçları asıllarının tamamını; bu kanunun yayımlandığı tarihi izleyen aydan başlamak üzere altı ay içinde ödemeleri halinde alacaklara uygulanan faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi alacakların tahsilinden vazgeçilmektedir. Daha öncede ifade ettiğim gibi her ne kadar af yasalarına karşı değilsek de, devlete karşı yükümlülüklerini zamanında yerine getiren firmalara ödüllendirme sisteminin getirilmesi gerektiğini bir kez daha ifade etmek istiyorum. Ödüllendirme sistemin düzgün işlemesine sebep olacak, böylece gelecekte yeni af yasalarının gündeme gelmesini ortadan kaldıracaktır” dedi.

Yeni Türk Ticaret Kanunu reform niteliğinde

Konuşmasında Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun kabul edilmesinden duyduğu memnuniyeti de belirten Başkan KARATAŞ , “Eskisinden çok daha kapsamlı olan Yeni Türk Ticaret Kanunu; tek kişi anonim ve limited şirket ortaklığı, internet sitesi kurma, bağımsız dış denetim yaptırma zorunluluğu, internet üzerinden online olarak yönetim kurulu veya genel kurul toplantısı yapabilme, sigorta poliçelerini elektronik ortamda güvenli elektronik imza ile yapılabilme gibi, hepimizi yakından ilgilendiren bazı önemli yenilik ve değişiklikler getirilmiştir. Temennimiz reform niteliğindeki bu kanunun yatırım ve iş yapma ortamının iyileştirilmesine, şirketlerimizde kurumsal yönetim ilkelerinin benimsenmesine, kayıt dışılığın önlenmesine, bilgi toplumuna uygun hizmetlerin ön plana çıkmasına önemli katkıda bulunmasıdır. Yeni Türk Ticaret Kanunu Temmuz 2012’de yürürlüğe girecek olup önümüzdeki dönem yeni kanunun getirdiği fırsat ve kolaylıkları, yaptırımlarını üyelerimize anlatmak üzere bilgilendirme toplantıları düzenlemeyi planlıyoruz” diye sözlerini sürdürdü.

Tayfun KARATAŞ
Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Yazı Arşivi:
ODAMIZIN STRATEJİK PLANI HAZIR (Tayfun KARATAŞ)
RAMAZAN AYINIZ HAYIRLI OLSUN (Tayfun KARATAŞ)
TEŞVİK DEVAM EDECEK !! (Tayfun KARATAŞ)
“Sorumluluk Yüksek Rekolte Açıklayanlarındır” (Tayfun KARATAŞ)
YENİ TTK ' DA 6 BÜYÜK SIKINTI (Tayfun KARATAŞ)
HERKES BİR YERE BORÇLU (Fahri TANRIKULU)
TORBA YASA ÜZERİNE (Tayfun KARATAŞ)
LİMAN PROJESİNE SAHİP ÇIKILMALI (Fahri TANRIKULU)
KADIN GİRİŞİMCİLER DESTEKLENMELİDİR (Tayfun KARATAŞ)
KKTC TİCARİ İŞ GEZİSİ (Tayfun KARATAŞ)
ŞENLİĞİN ADI DOĞRU KONULMALI (Fahri TANRIKULU)
YENİ HİZMET BİNAMIZA BAŞLAYACAĞIZ (Tayfun KARATAŞ)
ÜNYE - FATSA EL ELE !! (Tayfun KARATAŞ)
EKONOMİYE ODAKLANMALI !!! (Tayfun KARATAŞ)
KRİZ EKONOMİYİ ALT ÜST ETMİŞTİR (Fahri TANRIKULU)
OLMASI GEREKEN YAPILDI (Tayfun KARATAŞ)
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN (Tayfun KARATAŞ)
TEŞEKKÜRLER FATSA (Tayfun KARATAŞ)
KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN (Tayfun KARATAŞ)
BAŞARILI BİR GİRİŞİMCİ KADININ HİKAYESİ SEMİNERİ (Tayfun KARATAŞ)
KÜRESEL KRİZ (Tayfun KARATAŞ)
İYİ BAYRAMLAR ... ! (Tayfun KARATAŞ)
YENİ TEŞVİK SİSTEMİ GÜZEL AMA !!! (Tayfun KARATAŞ)
1. KORGAN VERGİ ÖDÜL TÖRENİ (Tayfun KARATAŞ)
FATSA’NIN EKMEĞİNE SAHİP ÇIKALIM (Tayfun KARATAŞ)
FATSA FINDIK RAPORU (Tayfun KARATAŞ)
Fındık fiyatı ne olacak ? T.M.O. fındık alacak mı ? (Fahri TANRIKULU)
1.KUMRU VERGİ ÖDÜL TÖRENİ (Tayfun KARATAŞ)
Yeni Bir Dört Yıl Sizlerle (Tayfun KARATAŞ)
Ekonomik Sıkıntı ve Bankalar (Fahri TANRIKULU)
FINDIK FİYATLARI VE BEKLENTİLER (Fahri TANRIKULU)
YENİ SEZONDA FINDIĞIMIZ !!! (Fahri TANRIKULU)
2008 KAYIP YIL !!! (Fahri TANRIKULU)
FATSA - AYBASTI YOLUNA AİT TALEBİMİZ. (Fahri TANRIKULU)
Fatsa TSO plaket töreni konuşma metni (Fahri TANRIKULU)
Kurultay sonuçlarına sahip çıkalım (Fahri TANRIKULU)
Fatsa ve Fakülte (Fahri TANRIKULU)
Bir 4 yıl daha sizlerle (Fahri TANRIKULU)
İstihdamın Sürükleyicisi KOBİ'lerdir (Fahri TANRIKULU)
Kurultay Açılış Konuşması (Fahri TANRIKULU)

T.O.B.B Fatsa Belediyesi 19 Mayıs Üniversitesi Ordu Üniversitesi Türkiye
TurkceEN