Tayfun KARATAŞ
Tayfun KARATAŞ

 YENİ TTK ' DA 6 BÜYÜK SIKINTI
4 Temmuz 2012 Çarşamba / 9:01:56

Ticaret Kanunu’nda 6 Büyük Sıkıntı Var
Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası ( FATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun KARATAŞ , 1 Temmuz 2012’de yürürlüğe girecek olan 6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu’da (TTK) gözden geçirilmesi gereken altı önemli konu bulunduğunu belirtti.
Karataş , 55 yıldır uygulanan mevcut TTK’nın baştan aşağı değişmesinden memnuniyet duyduklarını kaydederek, şunları söyledi:
“Yeni Ticaret Kanunu, şeffaflık, sınırlı sorumluluk, güvenilir bilgiye ulaşmak gibi ilkelerle yeniden donanıyor. Bundan son derece memnunuz. Ama gözden geçirilmesi gereken noktalar var. Bu hususlarla ilgili Bakanlığımızla ve Birliğimizle görüş alışverişi içindeyiz.”
TTK’yı hazırlarken gösterdiği çabadan dolayı Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya teşekkür eden Karataş , birkaç konuda yapılacak düzenlemelerle birlikte, bütün kesimlerin memnun olacağı bir yasanın ortaya çıkacağını kaydetti. Yalçıntaş, iş alemi açısından olumsuz sonuçlara neden olabilecek, bu nedenle de düzeltilmesi gerektiğini düşündükleri önemli hususları altı maddede topladı.
1- Bağımsız dış denetçiler olağanüstü yetkiye sahip
Yeni TTK’nın 397’nci maddesiyle, tüm sermaye şirketlerine bağımsız dış denetim getiriliyor. Dış denetimde şirket ölçeklerine göre sınıflandırma ve kademeli geçiş yapılmalı. Bu husus KOBİ’lerde önemli bir gider kalemi oluşturacak. Düşündürücü bir başka konu daha var. Bağımsız denetçilere olağanüstü yetkiler veriliyor. Denetçinin verdiği rapor olumsuz olur veya görüş vermekten kaçınırsa, yönetim kurulu derhal istifa etmek zorunda. Yeni yönetim kurulu da faaliyet raporlarını 6 ay içinde bağımsız denetçinin kabul edeceği şekilde düzenlemek zorunda.
2- Ortakların şirketten borç almasına limit konmalı
395’inci maddede şirket ile ortakları arasında borç doğuran işlemler yasaklanıyor. Bu düzenleme, KOBİ ölçeğindeki aile şirketleri ve tek ortaklı sermaye şirketleri için sorun getirebilir. Borçlanmada limit öngörülmeli. Borçlanma limitleri şirketlerin büyüklüklerine göre belirlenmeli. Öte yandan, aynı maddede TTK 64’üncü madde uyarınca defter tutma yükümlülüğüne uymayan, gerekli onayları almayan, belgelerin kopyasını saklamayan, defterleri usulüne uygun tutmayan (TTK 65.) şirket ortakları için de para cezası öngörülüyor. Cezalar yeniden düzenlenmeli ve ortak olmayan yetkilileri de kapsamalı.
3- Her belgede sermaye ve kimlik bilgisi olmamalı
39’uncu maddede, tacirin kullandığı her belgede, şirketin sermayesi ve yetkililerinin kimlik bilgilerinin açıkça gösterilmesi şartı getiriliyor. Burada belge kavramı açıklanmalı ve belge üzerinde gösterilmesi istenen bilgiler sınırlandırılmalı. Tacirin belgelerinde kullanması gereken bilgilerin hangi belgelerde yer alması gerektiği ikincil mevzuatta ayrıntısıyla düzenlenmeli.
4- Sicil Müdürünün para cezası kesme yetkisi sorun yaratır
Yeni yasada bir başka eksiklik ise 33’üncü maddedeki sicil memurluklarına tanınan idari para cezası verme yetkisi. Bu düzenleme, Odalar bünyesinde faaliyet gösteren sicil müdürlüklerini ilgilendiriyor.
Maddenin 2’nci fıkrasında, sicil müdürüne, idari para cezasına hükmetme ve bu cezanın miktarını takdiri olarak belirleme yetkisi veriliyor. Sözgelimi, Odamızda Ticaret Sicili Müdürlüğünde adres değişikliğini gereken sürede bildirmeyen üyeye, sicil müdürü para cezası verebilecek. Bu uygulama sicil müdürlüğü ile mükellefi karşı karşıya getirecek. İşi yapan kişi ile cezayı veren kişinin aynı olması sakıncalı. Ceza verme yetkisi mahkemelerde kalmalı.
5- İnternet sitesinde ticari ve kişisel sırlar korunmalı
Şirketlere getirilen internet sitesi kurma zorunluluğu da sıkıntı yaratacak. Bu konuda getirilen hapis cezasında şirket ölçeklerine göre sınıflandırma yapılmalı ve yayınlanacak bilgiler, ticari ve kişisel sır kriterleri dikkate alınarak düzenlenmeli. Ayrıca ticari defterlerin dahi elektronik ortamda tutulabildiği düşünüldüğünde, internet sitesinde yayınlanan bilgilerin noter onaylı bir deftere basılması zorunluluğu da kaldırılmalı.
6- Her dijital işlemin noter tasdiki külfet getirir
Tüm şirketler için internet sitesi kurma zorunluluğunu öngören TTK’nın 1524’üncü maddesinin 6’ncı fıkrasında, ‘Yönlendirilmiş mesajların basılı şekilleri, 82’nci madde uyarınca saklanır’ deniliyor. Buna göre, şirketin internet sitesinde yer alacak bilgiler metin haline getirilip, şirket yönetimi tarafından tarih ve saati gösterilerek noterlikçe onaylatılmak zorunda. Ardından da bir deftere sıra numarasıyla yazılacak ya da yapıştırılacak. Sitede yayımlanan bu bilgilerde bir değişiklik yapılırsa, bu işlemler tekrarlanacak. Bu işlemin sermaye şirketlerine ek bir mali külfet getireceği ortada. Ticari hayattaki yüklerin kaldırılması stratejisi kapsamında, bu düzenleme yeniden değerlendirilmeli.

Tayfun KARATAŞ
Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Yazı Arşivi:
ODAMIZIN STRATEJİK PLANI HAZIR (Tayfun KARATAŞ)
RAMAZAN AYINIZ HAYIRLI OLSUN (Tayfun KARATAŞ)
TEŞVİK DEVAM EDECEK !! (Tayfun KARATAŞ)
“Sorumluluk Yüksek Rekolte Açıklayanlarındır” (Tayfun KARATAŞ)
YENİ TTK ' DA 6 BÜYÜK SIKINTI (Tayfun KARATAŞ)
HERKES BİR YERE BORÇLU (Fahri TANRIKULU)
TORBA YASA ÜZERİNE (Tayfun KARATAŞ)
LİMAN PROJESİNE SAHİP ÇIKILMALI (Fahri TANRIKULU)
KADIN GİRİŞİMCİLER DESTEKLENMELİDİR (Tayfun KARATAŞ)
KKTC TİCARİ İŞ GEZİSİ (Tayfun KARATAŞ)
ŞENLİĞİN ADI DOĞRU KONULMALI (Fahri TANRIKULU)
YENİ HİZMET BİNAMIZA BAŞLAYACAĞIZ (Tayfun KARATAŞ)
ÜNYE - FATSA EL ELE !! (Tayfun KARATAŞ)
EKONOMİYE ODAKLANMALI !!! (Tayfun KARATAŞ)
KRİZ EKONOMİYİ ALT ÜST ETMİŞTİR (Fahri TANRIKULU)
OLMASI GEREKEN YAPILDI (Tayfun KARATAŞ)
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN (Tayfun KARATAŞ)
TEŞEKKÜRLER FATSA (Tayfun KARATAŞ)
KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN (Tayfun KARATAŞ)
BAŞARILI BİR GİRİŞİMCİ KADININ HİKAYESİ SEMİNERİ (Tayfun KARATAŞ)
KÜRESEL KRİZ (Tayfun KARATAŞ)
İYİ BAYRAMLAR ... ! (Tayfun KARATAŞ)
YENİ TEŞVİK SİSTEMİ GÜZEL AMA !!! (Tayfun KARATAŞ)
1. KORGAN VERGİ ÖDÜL TÖRENİ (Tayfun KARATAŞ)
FATSA’NIN EKMEĞİNE SAHİP ÇIKALIM (Tayfun KARATAŞ)
FATSA FINDIK RAPORU (Tayfun KARATAŞ)
Fındık fiyatı ne olacak ? T.M.O. fındık alacak mı ? (Fahri TANRIKULU)
1.KUMRU VERGİ ÖDÜL TÖRENİ (Tayfun KARATAŞ)
Yeni Bir Dört Yıl Sizlerle (Tayfun KARATAŞ)
Ekonomik Sıkıntı ve Bankalar (Fahri TANRIKULU)
FINDIK FİYATLARI VE BEKLENTİLER (Fahri TANRIKULU)
YENİ SEZONDA FINDIĞIMIZ !!! (Fahri TANRIKULU)
2008 KAYIP YIL !!! (Fahri TANRIKULU)
FATSA - AYBASTI YOLUNA AİT TALEBİMİZ. (Fahri TANRIKULU)
Fatsa TSO plaket töreni konuşma metni (Fahri TANRIKULU)
Kurultay sonuçlarına sahip çıkalım (Fahri TANRIKULU)
Fatsa ve Fakülte (Fahri TANRIKULU)
Bir 4 yıl daha sizlerle (Fahri TANRIKULU)
İstihdamın Sürükleyicisi KOBİ'lerdir (Fahri TANRIKULU)
Kurultay Açılış Konuşması (Fahri TANRIKULU)

T.O.B.B Fatsa Belediyesi 19 Mayıs Üniversitesi Ordu Üniversitesi Türkiye
TurkceEN