Gündem Fatso Gündemi

40 MESLEK İÇİN MESLEKİ YETRLİLİK ZORUNLULUĞU
15 Şubat 2016 Pazartesi / 10:22:17

FATSOFATSO

Fatsa T.S.O. Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun KARATAŞ, 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’ nunda yapılan değişiklik ile birlikte, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, ilk aşamada tehlikeli ve çok tehlikeli kırk ayrı meslek için Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirildiğini hatırlatarak,

Aşağıda birazdan açıklayacağım 12 adet meslekten sınavlara katılmak isteyenlerin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (T.O.B.B.) tarafından, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanların ve çalışmak isteyenlerin bilgi, beceri ve yetkinliklerinin Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yayımlanan ulusal yeterliliklere uygunluğunu tespit etmek üzere ISO 17024 Standardına göre sınav ve belgelendirme faaliyetlerini yürütmek üzere kurulmuş olan eğitim merkezi olan MEYBEM ‘ e – (Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş ) Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası üzerinden başvuru yapmaları gerektiğini söyledi.
Başvuru Formları ıslak imzalı olarak Odamıza teslim edilmesinin ardından Odamızca MEYBEM ‘ e ulaştırılacak ve Belgelendirme süreci başlatılmış olacaktır. Dedi
FATSO
5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenecek tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların ve çalışmak isteyenlerin mesleki yeterlilik belgesi almaları zorunlu hale gelmiştir. Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde “Mesleki Yeterlilik Belgesi” olmayan kişilerin çalıştırılması halinde Mayıs 2016’dan sonra kişi başına aylık 500 TL para cezası uygulanmaya başlanacağını da ifade etti.
FATSO
BU KAPSAMDA İNŞAAT SEKTÖRÜNE VERİLEN ÖNEM DİKKAT ÇEKİCİ

Yeterlilik belgesi olmadan yapılamayacak 40 meslek arasından iş kazasında en çok ölümlerin yaşandığı inşaat sektörüyle ilişkili mesleklerin çokluğu dikkat çekti. İnşaattan sonra, belgeli çalışma zorunluluğu getirilen meslekler arasında makine ve otomobille ilişkili meslekler geliyor.

Tebliğe göre, Milli Eğitim Bakanlığı ‘ ndan onaylı Ustalık Belgesi alanlar ile M.E.B.’na bağlı mesleki ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar, Mesleki Yeterlilik Belgesi şartına tabi olmayacak.

MEYBEM HANGİ MESLEKLERİ BELGELENDİRİYOR?

Mesleki yeterlik belgesi zorunluluğu getirilen ve MEYBEM tarafından belgelendirilecek 12 adet mesleğin listesi şöyle:

Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 3 – Asansör Bakım ve Onarımcı Seviye 4 – Ahşap Kalıpçısı Seviye 3 – Betonarme Demircisi Seviye 3– Betoncu Seviye 3 – Duvarcı Seviye 3 – Sıvacı Seviye 3 – İskele Kurulum Elemanı Seviye 3 – CNC Programcısı Seviye 4 - CNC Programcısı Seviye 5 - – Metal Saç İşlemeci Seviye 3 - Metal Saç İşlemeci Seviye 4

ÖDENECEK SINAV ÜCRETİ DESTEK KAPSAMINDA

Sınav Ücretleri başvuru aşamasında ilgiliyi bankaya yatırılacak ardında da Belgelendirme işlemi sonuçlandıktan sonra başvuruyu yapan şahsın hesabına yaklaşık üç ay sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğe göre ödenen sınav ücretleri İşsizlik Sigortası Fonundan sağlanarak iade edilecektir.

SINAV BAŞVURULARI NEREYE VE NASIL YAPILACAK?

Sınava katılmak isteyenlerin en geç 2016 – Nisan ayının ilk haftasına kadar Gerçek Kişiler bizzat Odamıza gelerek önbilgi alabilir ve işlemlerine devam edebilirler. Tüzel kişilikler ( şirketler, dernekler, kooperatifler v.b. ) kendi personeli için toplu olarak sınav başvurusunda bulunabilirler. Tüzel kişilikler ile yapılan sözleşmelere istinaden adayların listeleri ve kendileri tarafından doldurulmuş ve ıslak imzalanmış başvuru formlarını Odamıza teslim edebilirler. Sınav organizasyonları ve gerekli evrak listeleri tüzel kişilik temsilcisine gönderilir. Gerekli evrakları tamamlanan tüm adayların başvuru formuna yazdıkları e-mail adreslerine bilgilendirme maili ve/veya cep telefonlarına bilgi mesajı olarak gönderilir. Başvuru formları ve ilgili evraklarının merkeze eksiksiz teslim edilmesinden sonra tüzel kişilikle yapılan sözleşmede yer alan ödeme şartlarının yerine getirilmesinin ardından başvuruları alınmış olur.

Başvurular Odamız üzerinden bireysel veya kurumsal olarak başvuru yapılabilmektedir. Bu nedenle az önce bahsedilen 12 mesleği icra eden kişileri daimi eleman olarak bünyesinde çalıştıran firmalar ile bağımsız inşaat işçisi statüsünde olan vatandaşlarımızın bir an önce Odamız ile temas kurmalarını beklemekteyiz. Dedi.


Gündem Arşivi
KOBİ GELİŞİM DESTEK PROGRAMI HAKKINDA TÜM BİLGİLER KOBİ'LERE NEFES KREDİSİ BAŞKAN KARATAŞ GÜVEN TAZELEDİ FATSO'DAN KURSİYERLERE SERTİFİKA TÖRENİ FATSA OSB'DE İSTİHDAM SAYISI 3700'E ULAŞTI FATSA'DAKİ ÖĞRENCİLERİMİZİN KIŞLIK YARDIMLARI YAPILDI ÇAMAŞ İLÇESİNDE ÜYELERİMİZİ ZİYARET ETTİK ÇAMAŞ BELEDİYE BAŞKANINI MAKAMINDA ZİYARET ETTİK ÖĞRENCİLERİMİZE KIŞLIK YARDIMLARIMIZ ÇAMAŞ İLÇESİNDE DEVAM ETTİ AYBASTI ÇATALPINAR VE KABATAŞ İLÇELERİNDE ÖĞRENCİLERİMİZE KIŞLIK YARDIMDA BULUNDUK AYBASTI VE ÇATALPINAR İLÇELERİNDE KAYMAKAMLARI ZİYARET ETTİK AYBASTI KABATAŞ VE ÇATALPINAR İLÇELERİNDE ODA BAŞKANLARINI ZİYARET ETTİK AYBASTI'DAKİ ÜYELERİMİZİ ZİYARET ETTİK BAŞKANIMIZDAN ODALARA ZİYARET KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİNİN 2. GRUBU BAŞLADI HER İLÇEDE 1 KÜTÜPHANE PROJEMİZİN 3.SÜ AÇILDI KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİNİN BİRİNCİSİ TAMAMLANDI BAŞKANIMIZDAN BASIN KURULUŞLARINA ZİYARET ODAMIZ BÜNYESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ BAŞLADI KÜTÜPHANEMİZ TAMAMLANIYOR KORGAN Ve KUMRU İLÇELERİNDE ÜYELERİMİZİ ZİYARET ETTİK İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİLERİMİZE KIŞLIK YARDIMLARIMIZ SÜRÜYOR TKDK BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI MİLLETVEKİLİMİZ ERGÜN TAŞCI'DAN TEKSTİL KURSUMUZA ZİYARET SANAYİYE DAYALI BİR EKONOMİYE GEÇMELİYİZ İŞ DÜNYASINA YENİ SOLUK: ARABULUCULUK İŞ GARANTİLİ İSTİHDAN KURSLARININ 13.SÜ BAŞLADI FATSA VERGİ DAİRESİ MÜDÜRÜ'NDEN BAŞKANIMIZA ZİYARET KURS BAŞVURULARI BAŞLADI İMALATÇI KOBİLERE 1 MİLYON DESTEK İŞ'DE KADINLAR PROJESİ KAPANIŞ TOPLANTISI FATSO'DAN FINDIK DEĞERLENDİRMESİ FATSA'DAKİ STK'LARDAN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI KORGAN İLÇEMİZDE MALİ MÜŞAVİRLİK BÜROSU AÇILDI BAŞARILI ÖĞRENCİLER FATSO TARAFINDAN ÖDÜLLENDİRİLDİ FATSO GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİ DÜZENLENDİ FATSO'DAN HER İLÇEYE 1 KÜTÜPHANE PROJESİ T.O.B.B. 73. GENEL KURULUNA KATILDIK EĞİTİM FAALİYETLERİMİZE KATILACAK KURSİYER LİSTESİ GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİMİZİN İKİNCİSİ TAMAMLANDI BAŞKANIMIZ POLİS TEŞKİLATININ 172. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI FATSO'DA E-İMZA DÖNEMİ KONFERANSIMIZ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ ORDİF 52 İNSAN KAYNAKLARI VE İSTİHDAM FUARI 30 MART'TA AÇILIYOR FATSA'DA ÇALIŞMA HAYATINDA MİLLİ SEFERBERLİK PROGRAMLARI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİMİZİN İLKİ TAMAMLANDI FATSO ÇALIŞIYOR ÜLKE KAZANIYOR SEÇ MARKET FATSA ŞUBESİ HİZMETE AÇILDI DÖRDÜNCÜ MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ SINAVI YAPILDI ODAMIZ AKREDİTASYON BELGESİNİ YENİLEDİ

Girişimciler
Meslek Grupları
Genç Girişimciler

Kadın Girişimciler
Üye Bilgi Servisi
Meslek Grupları
Odamıza üye firmaların bilgilerine ulaşmak için açılacak olan forma aradığınız firmaya ait Üye Sicil No, Ticaret Sicil No, Vergi Numarası ve Nace Kodu bilgilerini girerek sorgulama yapabilirsiniz.
Arama formuna erişim için tıklayınız.
Meslek Grupları
Meslek Grupları
AB
Nace Rev.2
AB
Meslek gruplarımızın Nace Rev formatında listesi için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Bağlantılar
Bağlantılar
Avrupa İşletmeler Ağı
Avrupa İşletmeler Ağı
TOBB TV
TOBB TV
Tek Hedef Bilişim
Tek Hedef Bilişim
Kobi Bilgi Sitesi
Kobi Bilgi Sitesi
TEB Kobi TV
TEB Kobi TV
Rekabet Kurumu
Rekabet Kurumu
Yeni Türk Ticaret Kanununa Hazır mısınız?
Yeni Türk Ticaret Kanununa Hazır mısınız?
T.O.B.B Fatsa Belediyesi 19 Mayıs Üniversitesi Ordu Üniversitesi Türkiye