Gündem Fatso Gündemi

KALİTELİ FINDIK YETİŞTİRİCİLİĞİ EĞİTİMİ
03 Ekim 2016 Pazartesi / 16:32:12

FATSOOrdu Ticaret Borsası tarafından hazırlanan, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) desteği ile başlatılan, Ünye ve Fatsa Ticaret Borsalarının proje ortağı olduğu "Kaliteli Fındık Yetiştiriciliği" projesi eğitimlerinin Fatsa ayağı Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirildi.
Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saim Zeki Bostan, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda verilen eğitimde yaptığı konuşmada, her yıl fındık bahçelerinden kaliteli ürün almak isteniyorsa bahçelerde ana çeşit yanında tozlayıcı çeşide yer verilmesi gerektiğini söyledi.

Fındıkta tek başına verimin düşük olduğunu belirten Bostan, "Biz iklim ve döllenme konularında tedbirlerimizi alırsak, çok istisnai durumlar hariç her yıl aynı ürünü alabiliriz. Hastalıklarla mücadeleyi yapabilirsek ürünümüzü alabiliriz. Tabi bunda iyi bir maliyet hesabı yapılmalı, karlı olmayan hiçbir yetiştiriciliğin hiç kimseye faydası yoktur." dedi.

Fındıkta budama ve sulamanın önemli olduğunu vurgulayan Bostan, "Fındıkta son 2 yılda iki olgu oluşmaya başladı. Bunlardan biri budama, diğeri de sulama ve artık fındığın sulama ihtiyacı artıyor." diye konuştu.
Fındığın randımansız olması nedenlerine ilişkin Bostan, şunları söyledi:
“Fındığın randımansız olmasının sebepleri beslenme ve döllenme noksanlığı ile olumsuz iklim koşullarıdır. Fındıkta 3 temel besin elementi vardır. Bunlar azot, fosfor ve potasyum. Fındıkta toprak analizi sonrasında ürünün sık sık boş olduğunu görüyorsanız, yaprak analizi yaptırın. Tek başına toprak analizi her zaman fikir vermeyebilir. Ama öncelikle toprağınızı tanıyın, içinde neler var neler yok onu görün. Ayrıca fındıkta ilaçlı mücadeleyi yaparsak ve sağlıklı tutarsak fındığın içi dolgun olur."

Prof. Dr. Saim Zeki Bostan, son yıllarda küllenme hastalığının arttığına da dikkat çekerek, "Öncelikle bahçedeki otların temizlenmesini tavsiye ediyoruz. Çünkü bahçedeki otlar aklınızla olmayan birçok hastalığın da kurucusudur. Bunun için tavsiye ettiğimiz ilaçlar var. Ancak ilacın dozu kadar uygulanma zamanı da önemlidir. Uygun olmayan bir zamanda istediğiniz kadar uygulayın faydası olmaz." diye konuştu.

Bostan, son olarak 60 yaşına gelmiş fındık bahçesinin ekonomik ömrünü tamamladığını, devlet desteğiyle yaşlanmış bahçelerde periyodik şekilde yenileme yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.
Eğitime çok sayıda fındık üreticisi katıldı. Eğitim sonunda sertifika töreni gerçekleştirildi.


Gündem Arşivi
MOTORLU KARA TAŞITLARI ALIM-SATIM İŞLEMLERİ ODA AİDAT BORÇ YAPILANDIRMA KOBİ GELİŞİM DESTEK PROGRAMI HAKKINDA TÜM BİLGİLER KOBİ'LERE NEFES KREDİSİ BAŞKAN KARATAŞ GÜVEN TAZELEDİ FATSO'DAN KURSİYERLERE SERTİFİKA TÖRENİ FATSA OSB'DE İSTİHDAM SAYISI 3700'E ULAŞTI FATSA'DAKİ ÖĞRENCİLERİMİZİN KIŞLIK YARDIMLARI YAPILDI ÇAMAŞ İLÇESİNDE ÜYELERİMİZİ ZİYARET ETTİK ÇAMAŞ BELEDİYE BAŞKANINI MAKAMINDA ZİYARET ETTİK ÖĞRENCİLERİMİZE KIŞLIK YARDIMLARIMIZ ÇAMAŞ İLÇESİNDE DEVAM ETTİ AYBASTI ÇATALPINAR VE KABATAŞ İLÇELERİNDE ÖĞRENCİLERİMİZE KIŞLIK YARDIMDA BULUNDUK AYBASTI VE ÇATALPINAR İLÇELERİNDE KAYMAKAMLARI ZİYARET ETTİK AYBASTI KABATAŞ VE ÇATALPINAR İLÇELERİNDE ODA BAŞKANLARINI ZİYARET ETTİK AYBASTI'DAKİ ÜYELERİMİZİ ZİYARET ETTİK BAŞKANIMIZDAN ODALARA ZİYARET KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİNİN 2. GRUBU BAŞLADI HER İLÇEDE 1 KÜTÜPHANE PROJEMİZİN 3.SÜ AÇILDI KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİNİN BİRİNCİSİ TAMAMLANDI BAŞKANIMIZDAN BASIN KURULUŞLARINA ZİYARET ODAMIZ BÜNYESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ BAŞLADI KÜTÜPHANEMİZ TAMAMLANIYOR KORGAN Ve KUMRU İLÇELERİNDE ÜYELERİMİZİ ZİYARET ETTİK İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİLERİMİZE KIŞLIK YARDIMLARIMIZ SÜRÜYOR TKDK BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI MİLLETVEKİLİMİZ ERGÜN TAŞCI'DAN TEKSTİL KURSUMUZA ZİYARET SANAYİYE DAYALI BİR EKONOMİYE GEÇMELİYİZ İŞ DÜNYASINA YENİ SOLUK: ARABULUCULUK İŞ GARANTİLİ İSTİHDAN KURSLARININ 13.SÜ BAŞLADI FATSA VERGİ DAİRESİ MÜDÜRÜ'NDEN BAŞKANIMIZA ZİYARET KURS BAŞVURULARI BAŞLADI İMALATÇI KOBİLERE 1 MİLYON DESTEK İŞ'DE KADINLAR PROJESİ KAPANIŞ TOPLANTISI FATSO'DAN FINDIK DEĞERLENDİRMESİ FATSA'DAKİ STK'LARDAN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI KORGAN İLÇEMİZDE MALİ MÜŞAVİRLİK BÜROSU AÇILDI BAŞARILI ÖĞRENCİLER FATSO TARAFINDAN ÖDÜLLENDİRİLDİ FATSO GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİ DÜZENLENDİ FATSO'DAN HER İLÇEYE 1 KÜTÜPHANE PROJESİ T.O.B.B. 73. GENEL KURULUNA KATILDIK EĞİTİM FAALİYETLERİMİZE KATILACAK KURSİYER LİSTESİ GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİMİZİN İKİNCİSİ TAMAMLANDI BAŞKANIMIZ POLİS TEŞKİLATININ 172. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI FATSO'DA E-İMZA DÖNEMİ KONFERANSIMIZ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ ORDİF 52 İNSAN KAYNAKLARI VE İSTİHDAM FUARI 30 MART'TA AÇILIYOR FATSA'DA ÇALIŞMA HAYATINDA MİLLİ SEFERBERLİK PROGRAMLARI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİMİZİN İLKİ TAMAMLANDI FATSO ÇALIŞIYOR ÜLKE KAZANIYOR SEÇ MARKET FATSA ŞUBESİ HİZMETE AÇILDI

Girişimciler
Meslek Grupları
Genç Girişimciler

Kadın Girişimciler
Üye Bilgi Servisi
Meslek Grupları
Odamıza üye firmaların bilgilerine ulaşmak için açılacak olan forma aradığınız firmaya ait Üye Sicil No, Ticaret Sicil No, Vergi Numarası ve Nace Kodu bilgilerini girerek sorgulama yapabilirsiniz.
Arama formuna erişim için tıklayınız.
Meslek Grupları
Meslek Grupları
AB
Nace Rev.2
AB
Meslek gruplarımızın Nace Rev formatında listesi için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Bağlantılar
Bağlantılar
Avrupa İşletmeler Ağı
Avrupa İşletmeler Ağı
TOBB TV
TOBB TV
Tek Hedef Bilişim
Tek Hedef Bilişim
Kobi Bilgi Sitesi
Kobi Bilgi Sitesi
TEB Kobi TV
TEB Kobi TV
Rekabet Kurumu
Rekabet Kurumu
Yeni Türk Ticaret Kanununa Hazır mısınız?
Yeni Türk Ticaret Kanununa Hazır mısınız?
T.O.B.B Fatsa Belediyesi 19 Mayıs Üniversitesi Ordu Üniversitesi Türkiye