Gündem Fatso Gündemi

MERAKLA BEKLENEN EKONOMİK PAKET AÇIKLANDI
08 Aralık 2016 Perşembe / 22:59:32

FATSOİş dünyasının merakla beklediği yeni ekonomi paketi açıklandı. Geneli iş dünyasının içinde bulunduğu sıkıntıların giderilmesine yönelik olan ekonomi paketinde kredi sıkıntısı çeken firmalar için çeyrek trilyon dolarlık kredi hacmi oluşturuldu.

KOBİ'LERE KREDİ DESTEĞİ

KOSGEB'e üye KOBİ'lere mevcut bilançoları esas alınarak ilk 12 ay geri ödemesiz toplam 3 yıl vadeli 50.000.- TL kredi sağlanacak. Bundan yaklaşık 15.000 KOBİ'nin faydalanması bekleniyor. Söz konusu kredinin faizi de KOSGEB tarafından ödenecek. Reel sektörü desteklemek için alınan tedbirlerin tamamı için bütçede yapılacak tasarruflar kullanılacak. Mali disiplinden vazgeçilmeyecek. Söz konusu tedbirler için bürokratik engeller de kaldırılacak.


ÖNEMLİ NOT

KOSGEB Kredi Desteğinden yararlanmak için KOSGEB veritabanına kayıtlı olmak gerekiyor yada Kayıtlı Firmaların KOBİ Beyannamelerini güncelleyrek KOSGEB ORDU MÜDÜRLÜĞÜNE teslim etmeleri gerekmektedir.


S.G.K. PRİMLERİNE ERTELEME

Gelecek yıl imalata yönelik yatırım harcamaları için yatırıma katkı oranı yüzde 15 daha artırılacak, kurumlar vergisi indirimi tam olarak uygulanacak. Teşvikin tamamını, diğer kazançlara uygulama imkanı getirilecek. Yatırıma yönelik inşaat işlerinde KDV iadesi verilecek.

S.G.K. PRİMLERİNE ERTELEME

İstihdamı korumak ve artırmak amacıyla, gelecek yılın ( 2017 ) ocak, şubat, mart ayında ödenmesi gereken SGK primleri faizsiz olarak 2017 ekim, kasım, aralık ayına ötelenecek. İş başı eğitim programı, mesleki eğitim kursları, girişimcilik eğitim programları güçlendirilecek. Bu kapsamda özel sektörde 500.000 kişi İŞKUR'un programlarından yararlandırılacak. Yeni istihdam sağlayacak işverenlere bir yıl süresince asgari ücretin yarısı, ikinci yılda ise yüzde 25'i kadar destek verilecek.

YERLİ ÜRETİM TEŞVİK EDİLECEK

Bankacılık sektöründe reel sektöre kredilerinin yapılandırılması için yetki ve imkan veren karşılık kararnamesi ile de KOBİ'lerin maliyetleri düşürülecek. İhracatı çeşitlendirmek, katma değerini ve ihracat miktarını artırmak amacıyla Eximbank'ın sermayesi yükseltilecek. Eximbank tarafından kullandırılan kredilerde risk ağırlığını sıfırlamaya yönelik sermaye yeterlilik oranı ve krediler artırılacak. Yurt dışı yükleniciler veya müteahhitlik hizmetlerinde kullandırılan döviz kredilerinde, Türk malı ve hizmetlere yönelik kısımda sıfır faiz uygulanacak.SÖZLEŞMELER TL ÜZERİNDEN

Öte yandan 2017 yılı boyunca gerçekleştirilecek yapısal reform uygulamaları da takvimlendirildi. Reformlar yıl içerisinde bu takvime göre hayata geçirilecek. Devletteki bütün kuruluşlar mecbur kalmadıkça döviz üzerinden sözleşme yapmayacak. Yapılmış bütün sözleşmelerde mümkün olanları Türk lirasına dönüştürülecek. Kamu 2017'de tasarrufa ağırlık verecek, önceliği olmayan harcamalar, yeni bina ve taşıt alımı yapılmayacak.

K.D.V. İADELERİ

Yatırıma yönelik inşaat işlerinde KDV iadesi vereceklerini kaydeden Yıldırım, "İnşaat işlerinde yeni bir uygulama, yeni bir kolaylık, ilave bir imkan olarak geliyor." ifadesini kullandı. Teşviklerin, 2017 yılı için belirlendiğinin altını çizen Yıldırım, KDV ödemelerinin gecikmesine yönelik şikayetler bulunduğunu dile getirdi ve Maliye Bakanı Naci Ağbal'a "Vatandaş adına bu bizim talebimiz." diyerek bunun giderilmesi talimatını verdi. İstihdamı korumak ve artırmak için tedbir aldıklarını ifade eden Yıldırım, "Yani iş yerleri kapanmasın, onlar kredilerle desteklenecek. İstihdam korunacak ama artırmak için de biz bazı tedbirler alıyoruz." dedi.

"FAİZSİZ PRİM ÖTELEMESİ"

Başbakan Yıldırım, alınan tedbirleri şöyle sıraladı: "Özel sektör işverenlerinin asgari ücret desteğinden yararlanmalarını, 'esas prim ödeme gün sayısı'na karşı gelecek şekilde 2017 ocak, şubat, mart, üç aylık primlerini 2017'nin ekim, kasım, aralık aylarına öteliyoruz. Yani, ocakta, şubatta, martta sosyal güvenlik primlerini ödemeyecekler. Ne zaman ödeyecekler? Senenin son üç ayında ödeyecekler. Bunu da aynı şekilde ödeyecekler değil mi? İlave yük gelmeden, faiz yürütmeden. Faiz yok. Burada 'devlete vereceğin parayı sonra verirsin, önce işine harca, acil konularına ayır sonra bize gelirsin, biz bekleyebiliriz ama piyasa beklemez, maaşlar beklemez' diyoruz. Sen vatandaşları, işçilerini çalıştırmaya devam et, bu yükünü, bu yükümlülüğünü daha sonra yerine getirebilirsin. Bunu nasıl sağlayacaksınız? Bu yıl içinde geri döneceği için bir yük getirmiyor. Bunun için hazine ilave bir borçlanma öngörmeyecek." İşsizlikle ilgili olarak da Yıldırım, "İşsizlikte hafif bir kıpırdanma var. Bunu dikkate alarak önümüzdeki yılın iş ve istihdamını artırmaya, özel sektör firmalarımızın maliyetlerini düşürmeye yönelik bir tedbirimiz var. Bu bağlamda 2017'de, özel sektörde toplam 500 bin vatandaşımızı İŞKUR'un aktif iş gücü programından yararlandıracağız." değerlendirmesini yaptı.

"BEŞYÜZBİN KİŞİYE İŞ İMKANI"

İşbaşı eğitim programları, mesleki eğitim kursları, girişimcilik eğitim programlarını daha da güçlendireceklerini vurgulayan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu bağlamda 2017'de eğitim programlarını, mesleki eğitim, girişimcilik eğitimi olmak üzere, özel sektörde 500.000 vatandaşımızı İŞKUR'un aktif iş gücü programlarından yararlandıracağız. Bunu özel sektöre sağlıyoruz. Bu çok önemli. İŞKUR, bir program başlatıyor, daha önce toplum yararına çalışma programı vardı, bu programı genişletiyoruz bir anlamda bunu özel sektöre de yayıyoruz ve 500 bin insanımıza özel sektörde 2017 yılı için iş temin edeceğiz. Programın özü, esası bu. Bu işbaşı eğitimi olabilir, mesleki eğitim olabilir, girişimcilik eğitimi olabilir. Dolayısıyla gelecek yıllarda ilave iş gücüne, iş piyasasına hazır hale gelmesini sağlayacağız. Bu arada 500 bine ilave olarak 100 bin de yine toplum yararına çalışma programına devam edeceğiz, 100 bin vatandaşımıza. Bunu da tabii ağırlıklı olarak Doğu, Güneydoğu bölgelerimiz teşkil edecek ama ihtiyaç yerlerde tabii ki buna da yer vereceğiz." Başbakan Yıldırım, istihdam programına ilişkin, "Öncelikli olarak katma değeri yüksek olan orta ve yüksek teknoloji sektörlerinde uygulanacak." ifadesini kullandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, konuyla ilgili olarak, "Özellikle mevcut istihdamın üzerine artı istihdam koyacak bütün işverenlerimize bu anlamda asgari ücretin yarısı kadarki bir yüklenmeyi biz Bakanlık olarak veya İŞKUR olarak üstlenerek orada artı istihdama 1 yıl süresince yüzde 50, ikinci yıl süresince de yüzde 25 destek vermeyi planladık." açıklamasını yaptı.

"KOBİLERE KREDİ LİMİTİ 125 BİN LİRAYA ÇIKARILDI"

Başbakan Yıldırım, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunca (BDDK), bankacılık sektörünün reel sektöre kredilerini yeniden yapılandırması için yetki ve imkan veren Karşılıklar Kararnamesinin yayımlandığını söyledi. Konuyla ilgili detaylı bilgi veren Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, "Burada hem karşılıkların düşürülmesi yoluyla yeni kredi imkanları açılması söz konusu bu bir, ikincisi ayrıca genel olarak bütün kredilerin yeniden yapılandırılması yoluyla bankalara bu yetkinin verilmesi suretiyle BDKK tarafından bütün kredilerin yapılandırılması imkanının getirilmesi sağlanıyor. Dolayısıyla ayırması gereken karşılık azaltılınca krediye vereceği para artıyor." açıklamasında bulundu. Başbakan Yıldırım da, "Kredi yapılandırılmasına imkan vermek için Karşılıklar Kararnamesi ile bazı yükler üzerlerinden alınmış oluyor ve oradan elde edecekleri kaynağı da kredi yapılandırmasında kullanacaklar. Bu bağlamda özellikle KOBİ'lerin maliyetlerinin düşmesi hedefleniyor. KOBİ tanımı da 40 milyon ve aşağısı diye düşünülüyordu kredi yönünden. Şimdi kredilendirme yönünden KOBİ tanımını 125 milyona çıkardık. 125 milyonun altında yeni bir yapılandırma söz konusu olacaksa bunlar KOBİ sınıfı olarak dikkate alınacak ve onun imkanlarından avantajlarından yararlanmış olacaktır." değerlendirmesini yaptı.


İHRACATIN ARTIRILMASI DESTEKLERİ

İhracatın arttırılmasına yönelik çeşitli önlemler aldıklarını dile getiren Yıldırım, "Neydi bunlar? 2017 yılında bir önceki yıla göre yaptığı ihracata ilave ihracat yaparsa o, ayrıca desteklenecek. Bunu nasıl yapacağız? Eximbank'ın sermayesini artırıyoruz, Eximbank'ın sermayesi de artmış olunca ihracat destekleri de otomatik olarak artıyor. Mevcut durumda 3,7 milyar sermayesi var, bunu daha da yükseğe çıkaracağız, ihtiyaç neyse o kadar yapılacak." diye konuştu. "Yurt dışı yükleniciler veya müteahhitlik hizmetlerine yönelik kullandırılan döviz kredilerinde, firmaların yurt içinden sağlayacağı Türk malı ve hizmetlere yönelik kısımda sıfır faiz uygulaması getiriyoruz." ifadelerini kullanan Yıldırım, şunları kaydetti: "Yani buradan oraya yapacağınız işlerde götüreceğiniz mal ve hizmetler için ayrıca bu kredilerde faiz alınmayacak. Bu faiz farkı da Exim'den karşılanmış olacak. Kredi Garanti Fonu, Hazine tarafından sağlanacak olan fona, kefalet sınırının önemli bir kısmı, ihracatçıya yüzde 100 teminat verilecek. İhracatta teminat miktarı yüzde 100 tamamen Eximbank tarafından karşılanacak." değerlendirmesini yaptı. Eximbank tarafından kullandırılan kredilerde risk ağırlığını sıfırlamaya yönelik sermaye yeterlilik oranını ve kredileri de artırmış olacaklarını belirten Yıldırım, konuyla ilgili detaylı açıklamanın Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından paylaşılacağını dile getirdi. Yıldırım, "Amacımız, ihracatımızı çeşitlendirmek, ihracatımızın katma değerini artırmak ve ihracatımızın miktarını artırmak, üç amacımız var." dedi. Başbakan Yıldırım, "Bilim, Sanayi Bakanlığımızın KOBİ'lere yönelik bir desteği var. Bu destek çerçevesinde mevcut bilançolarını esas alarak, işletmelere ilk 12 ay için geri ödemesiz olmak üzere 3 yıl vadeli 50 bin lira kredi sağlanacak." bilgisini paylaştı. Başbakan Yıldırım'ın, konuyla ilgili bilgi vermesini istemesi üzerine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "KOSGEB'e üye olan küçük işletmelerin 12 ay içerisindeki kredi ihtiyaçlarını karşılamak üzere 50 bin lira vereceğiz, yaklaşık 15 bin KOBİ'nin bundan faydalanmasını bekliyoruz ve biz bunun faizini ödeyeceğiz, KOSGEB'le birlikte bunun faizini biz ödeyeceğiz. İlk 12 ay ödemesiz, toplam 3 yıl geri ödemeli olacak, KOBİ'leri rahatlatmak için." dedi. Üç yıl boyunca 50 bin liraya kadar faizsiz para vereceklerini söyleyen Yıldırım, son iki yıldaki ödemelerin ise üçer aylık ödeme takvimleriyle gerçekleştirileceğini ifade etti. Yıldırım'ın bu uygulamadan ne kadar insanın yararlanmasının beklendiğine yönelik sorusu üzerine Özlü, "15 bin KOBİ'nin faydalanmasını hesaplıyoruz ve yaklaşık 750 milyon liralık bir kaynak olacak ve bize bunun maliyeti 15 milyon lira olacak faiz olarak." karşılığını verdi.

TASARRUFLAR KULLANILACAK

Başbakan Yıldırım, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Reel sektörü desteklemek için aldığımız bu tedbirlerin tamamı için bütçemizde yapacağımız tasarrufları kullanacağız yani mali disiplin var olmaya devam edecek, har vurup harman savurmayacağız, başkaca bir olumsuzluğa sebep olacak bir uygulamaya gitmeyeceğiz. Hesap, kitap yapıldı, bunların ayrıntıları çalışıldı, neyin, nereden yapılacağını biliyoruz. Milletimiz rahat etsin, iş adamlarımız da bu konuda çok emin olabilirler, rahat olabilirler. Sadece tedbirleri almakla da kalmıyoruz, nasıl uygulacağını birebir takip edeceğiz, buradaki bürokratik engelleri de siyasi irade olarak ortadan kaldıracağız, bunu da ayrıca ifade etmek istiyorum." 2017 için yapısal reform uygulamalarını da takvimlendirdiklerini anlatan Yıldırım, "Yıl boyunca hangi yapısal reformları yapacağız, hangi alanda yapacağız, bunların hepsinin listesini yaptık. Bir bir hayata geçireceğiz. Bunları yaparken de tabii vatandaşlarımızla paylaşacağız, paydaşlarımızla paylaşacağız. Diyelim, çalışma hayatına yönelik bir reform yapacaksak bütün taraflarla konuşacağız, ülke gerçeklerini de dikkate alacağız, vatandaşlarımızın da beklentilerine dikkat edeceğiz, bu şekilde yapacağız." değerlendirmesinde bulundu.
Gündem Arşivi
ODA AİDAT BORÇ YAPILANDIRMA KOBİ GELİŞİM DESTEK PROGRAMI HAKKINDA TÜM BİLGİLER KOBİ'LERE NEFES KREDİSİ BAŞKAN KARATAŞ GÜVEN TAZELEDİ FATSO'DAN KURSİYERLERE SERTİFİKA TÖRENİ FATSA OSB'DE İSTİHDAM SAYISI 3700'E ULAŞTI FATSA'DAKİ ÖĞRENCİLERİMİZİN KIŞLIK YARDIMLARI YAPILDI ÇAMAŞ İLÇESİNDE ÜYELERİMİZİ ZİYARET ETTİK ÇAMAŞ BELEDİYE BAŞKANINI MAKAMINDA ZİYARET ETTİK ÖĞRENCİLERİMİZE KIŞLIK YARDIMLARIMIZ ÇAMAŞ İLÇESİNDE DEVAM ETTİ AYBASTI ÇATALPINAR VE KABATAŞ İLÇELERİNDE ÖĞRENCİLERİMİZE KIŞLIK YARDIMDA BULUNDUK AYBASTI VE ÇATALPINAR İLÇELERİNDE KAYMAKAMLARI ZİYARET ETTİK AYBASTI KABATAŞ VE ÇATALPINAR İLÇELERİNDE ODA BAŞKANLARINI ZİYARET ETTİK AYBASTI'DAKİ ÜYELERİMİZİ ZİYARET ETTİK BAŞKANIMIZDAN ODALARA ZİYARET KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİNİN 2. GRUBU BAŞLADI HER İLÇEDE 1 KÜTÜPHANE PROJEMİZİN 3.SÜ AÇILDI KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİNİN BİRİNCİSİ TAMAMLANDI BAŞKANIMIZDAN BASIN KURULUŞLARINA ZİYARET ODAMIZ BÜNYESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ BAŞLADI KÜTÜPHANEMİZ TAMAMLANIYOR KORGAN Ve KUMRU İLÇELERİNDE ÜYELERİMİZİ ZİYARET ETTİK İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİLERİMİZE KIŞLIK YARDIMLARIMIZ SÜRÜYOR TKDK BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI MİLLETVEKİLİMİZ ERGÜN TAŞCI'DAN TEKSTİL KURSUMUZA ZİYARET SANAYİYE DAYALI BİR EKONOMİYE GEÇMELİYİZ İŞ DÜNYASINA YENİ SOLUK: ARABULUCULUK İŞ GARANTİLİ İSTİHDAN KURSLARININ 13.SÜ BAŞLADI FATSA VERGİ DAİRESİ MÜDÜRÜ'NDEN BAŞKANIMIZA ZİYARET KURS BAŞVURULARI BAŞLADI İMALATÇI KOBİLERE 1 MİLYON DESTEK İŞ'DE KADINLAR PROJESİ KAPANIŞ TOPLANTISI FATSO'DAN FINDIK DEĞERLENDİRMESİ FATSA'DAKİ STK'LARDAN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI KORGAN İLÇEMİZDE MALİ MÜŞAVİRLİK BÜROSU AÇILDI BAŞARILI ÖĞRENCİLER FATSO TARAFINDAN ÖDÜLLENDİRİLDİ FATSO GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİ DÜZENLENDİ FATSO'DAN HER İLÇEYE 1 KÜTÜPHANE PROJESİ T.O.B.B. 73. GENEL KURULUNA KATILDIK EĞİTİM FAALİYETLERİMİZE KATILACAK KURSİYER LİSTESİ GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİMİZİN İKİNCİSİ TAMAMLANDI BAŞKANIMIZ POLİS TEŞKİLATININ 172. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI FATSO'DA E-İMZA DÖNEMİ KONFERANSIMIZ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ ORDİF 52 İNSAN KAYNAKLARI VE İSTİHDAM FUARI 30 MART'TA AÇILIYOR FATSA'DA ÇALIŞMA HAYATINDA MİLLİ SEFERBERLİK PROGRAMLARI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİMİZİN İLKİ TAMAMLANDI FATSO ÇALIŞIYOR ÜLKE KAZANIYOR SEÇ MARKET FATSA ŞUBESİ HİZMETE AÇILDI DÖRDÜNCÜ MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ SINAVI YAPILDI

Girişimciler
Meslek Grupları
Genç Girişimciler

Kadın Girişimciler
Üye Bilgi Servisi
Meslek Grupları
Odamıza üye firmaların bilgilerine ulaşmak için açılacak olan forma aradığınız firmaya ait Üye Sicil No, Ticaret Sicil No, Vergi Numarası ve Nace Kodu bilgilerini girerek sorgulama yapabilirsiniz.
Arama formuna erişim için tıklayınız.
Meslek Grupları
Meslek Grupları
AB
Nace Rev.2
AB
Meslek gruplarımızın Nace Rev formatında listesi için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Bağlantılar
Bağlantılar
Avrupa İşletmeler Ağı
Avrupa İşletmeler Ağı
TOBB TV
TOBB TV
Tek Hedef Bilişim
Tek Hedef Bilişim
Kobi Bilgi Sitesi
Kobi Bilgi Sitesi
TEB Kobi TV
TEB Kobi TV
Rekabet Kurumu
Rekabet Kurumu
Yeni Türk Ticaret Kanununa Hazır mısınız?
Yeni Türk Ticaret Kanununa Hazır mısınız?
T.O.B.B Fatsa Belediyesi 19 Mayıs Üniversitesi Ordu Üniversitesi Türkiye